Menu
Booking.com

Zabytki i atrakcje turystyczne Bydgoszczy

Pomimo, że w żadnej fachowej klasyfikacji ośrodków turystycznych Bydgoszcz - nie posiadając wyjątkowych obiektów - nie występuje jako miasto szczególnie atrakcyjne, to jednak znaleźć można tu kilka zabytków, które mają znaczenie, jednak w skali nie większej niż regionalna.

Okolice Bydgoszczy

Bydgoszcz położona jest w północno- zachodnim krańcu Kujaw.
Do najciekawszych miejsc turystycznych
w okolicy należy Koronowo, Ostromecko, Lubostroń.

Pomnik Leona Barciszewskiego

Pomnik odsłonięto 11 listopada 1989 r. na skwerze przy ul. Mostowej na południowym brzegu Brdy. W 2009 r. przeniesiony został na miejsce obecne na Wełnianym Rynku.
Upamiętnia postać Leona Barciszewskiego (1883-1939), prezydenta Bydgoszczy w latach 1932-1939, zamordowanego przez hitlerowców 11 listopada 1939 r.
 
Leon Barciszewski urodził się w Wielkopolsce. Był działaczem samorządowym, publicystą, dyplomatą, prezydentem Gniezna i Bydgoszczy. Był najwybitniejszym prezydentem międzywojennej Bydgoszczy, dla której podejmował wiele udanych działań, przyczyniających się m.in. do znacznego zmniejszenia bezrobocia, aktywizacji budownictwa mieszkaniowego, zmniejszenia zadłużenia, inwestycji komunalnych i in.
Kontynuował zabiegi swoich poprzedników, zwłaszcza prezydenta Bernarda Śliwińskiego, zmierzające do włączenia Bydgoszczy do województwa pomorskiego (co ostatecznie nastąpiło w kwietniu 1938 r.) i jednoczesnego przeniesienia jego siedziby z Torunia do Bydgoszczy, co jednak nie znalazło uznania rządu RP (>>>).
 
Po agresji Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny, 3 września 1939 r. we Włocławku odbyła się narada zwołana przez wojewodę pomorskiego, na której zdecydowano o ewakuacji władz miejskich. Barciszewski wraz z rodziną udał się do Lwowa. Po informacjach o masowych egzekucjach na Starym Rynku i zarzutach, że przywłaszczył miejskie pieniądze 9 października 1939 r. wrócił do Bydgoszczy. Szybko został aresztowany przez gestapo które zarzuciło mu niewykorzystanie swoich wpływów, aby zapobiec rozruchom które wybuchły na początku września (niemiecka propaganda winiła Polaków za prowadzenie dywersji, co miało usprawiedliwiać zbrojną interwencję III Rzeszy).
11 listopada 1939 r. został rozstrzelany wraz ze swoim 18-letnim synem Januszem..
 

2014-10-11