Pomimo, że w żadnej fachowej klasyfikacji ośrodków turystycznych Bydgoszcz - nie posiadając wyjątkowych obiektów - nie występuje jako miasto szczególnie atrakcyjne, to jednak znaleźć można tu kilka zabytków, które mają znaczenie, jednak w skali nie większej niż regionalna.
Bydgoszcz położona jest w północno- zachodnim krańcu Kujaw.
Do najciekawszych miejsc turystycznych
w okolicy należy Koronowo, Ostromecko, Lubostroń.
Muzeum mózgu, centrum innowacyjnej edukacji poświęcone wodzie i ekspozycja dotycząca technologii związanych z rozwojem miasta. "Wyborcza" dotarła do ostatecznego wersji zagospodarowania młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej.
Ratusz zakończył, po wielu miesiącach, prace koncepcyjne nad zagospodarowaniem największego obiektu na Wyspie Młyńskiej, reprezentacyjnym miejscu Bydgoszczy. - Za nami procedura dialogu technicznego. Dzięki niej sprawniej przygotujemy opis zamówienia niezbędny do ogłoszenia przetargu na prace projektowe - informuje Anna Strzelczyk-Frydrych z biura prasowego ratusza.
Do zagospodarowania jest ogromna powierzchnia trzech budynków tworzących razem XIX-wieczny obiekt: spichrz zbożowy, spichrz mączny i łączący je młyn Rothera. Pomysłów od lat było wiele: od przerobienia ich na budynki mieszkalne czy hotel po aktualną wizję.
Co się więc ostatecznie znajdzie w jedynym obiekcie na Wyspie Młyńskiej czekającym jeszcze na rewitalizację? Władze miasta zdecydowały się na realizację dwóch znanych i omawianych już projektów: stworzenie przestrzeni związanej z promocją wiedzy o funkcjonowaniu mózgu oraz aranżacja tzw. ogrodów wody będących centrum innowacyjnej edukacji w tej dziedzinie. Jest także trzeci, nieznany wcześniej pomysł: zbudowanie ekspozycji rozwoju techniki związanej z miastem.
Kolejny krok w pracach to ogłoszenie konkursu na opracowanie szczegółów określonej przez ratusz koncepcji. - Jednym z elementów pracy konkursowej będzie analiza proponowanych koncepcji pod kątem kosztów sposobów zagospodarowania - mówi Strzelczyk-Frydrych.
Wiadomo także, że w młynach powstaną również obiekty komercyjne, np. handlowo-usługowe. Parter i pierwsze piętro obu spichrzy zostaną w części wykorzystane na cele gastronomiczne.
- Przed rozpoczęciem konkursu skalkulowany zostanie też budżet utrzymania nowo powstałego obiektu oraz oszacowany zostanie limit środków na prace adaptacyjne - informują przedstawiciele ratusza.
Zmieni się także otoczenie budynków. Powstanie duży taras pomiędzy oboma spichrzami. To ma być miejsce do wypoczynku i rekreacji z wodnymi oczkami i fontannami. W projekcie jest także odbudowanie kotłowni z charakterystycznym kominem. Tam może powstać np. kawiarnia. Pod tarasem zaprojektowane są toalety oraz parking dla zwiedzających.
Rewitalizacji zostanie poddany tzw. budynek łazienek, usytuowany nad brzegiem rzeki Brdy, za północnym szczytem spichlerza zbożowego. Powstanie w nim kasa i poczekalnia dla pasażerów tramwaju wodnego.
Przypomnijmy, że w prezentowanym niedawno planie rozwoju Bydgoszczy do roku 2020 ujęto, że zagospodarowanie młynów Rothera ma kosztować 59 mln złotych. Projekt ma szansę na dofinansowanie z funduszy unijnych - maksymalnie 5 mln euro.
Rewitalizacja Młynów Rothera, która znalazła się w ratuszowej wizji "Bydgoszcz 2020" ma koztować dokładnie tyle samo ile Wrocław zapłacił za swoje Hydropolis. To nowoczesne muzeum poświęcone wodzie i jego sekretom powstało w zabytkowych, XIX-wiecznych podziemiach wrocławskich wodociągów - i to jeszcze jeden ważny związek łączący oba projekty.
Obecnie trwają prace konserwatorsko-budowlane w spichrzu zbożowym (usytuowanym od strony rzeki). Robotnicy odnawiają drewniane konstrukcje oraz pokrycia dachu i ścian zewnętrznych. Niezbędne jest także ich wzmocnienie. Prace powinny się zakończyć w drugim kwartale przyszłego roku. Ratusz przeznaczył na nie ok. 14 mln złotych.
29-11-2016 za: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz